Ochsner
Chci
nezávaznou
nabídku

Ohřev bazénu tepelným čerpadlem

Ohřev bazénu tepelným čerpadlem má svá specifika. Kromě ztrátového výkonu bazénu je nutno znát celkovou potřebu tepla, kterou bazén spotřebuje během celého roku.

Tepelnou ztrátu bazénu naši technici přičtou k celkové tepelné ztrátě budovy, přičemž je nutno dbát na to, aby tepelné čerpadlo bylo schopno dodat potřebné množství tepla.

Pro jakýkoli typ bazénu, ovšem zejména pro sezónní provoz, je nanejvýš výhodné řešit jeho ohřev jako přídavnou funkci k funkci vytápění tepelného čerpadla vzduch/voda. Tím jediné zařízení, určené primárně k vytápění, využijeme i pro ohřev bazénu v letním období, kdy topení nepotřebujeme. Navíc, ohřev vychází velmi levně a zvyšuje návratnost investice, protože průměrné teploty v létě a v přechodném období umožňují dosahovat mnohem vyšší topný faktor, než v zimě.

V případě ohřevu bazénu je použití tepelného čerpadla typu vzduch/voda často výhodnější, než použití tepelného čerpadla například země/voda, kde bychom museli navýšit plochu kolektorů pro odběr dostatečného množství tepla ze země. Kromě prodražení takové instalace by navíc toto teplo mohlo během zimy chybět pro vytápění, pokud by se kolektor nestihl dostatečně zregenerovat.

 

Vyhřívat bazén pomocí tepelného čerpadla?

Spousta lidí chce vyhřívaný bazén, takže ho doplňují  ohřevem vody. Má tedy cenu koupit si třeba na podzim k bazénu tepelné čerpadlo? Představa, že tepelné čerpadlo zajistí v našich klimatických podmínkách dokonalý ohřev vody v bazénu, není na místě. I na podzim je možné se koupat, ale podmínkou  je v první řadě stavba zastřešení bazénu. Kombinace zastřešení a tepelného čerpadla je pro podzimní koupání dokonalé řešení.  Při výběru je vždy třeba řídit se objemem vody v bazénu. Podle toho jsou čerpadla dimenzována. Například pro bazény 20–30 m³ si vystačíte s čerpadlem o výkonu 5 kW, u objemu 60 kubíků už se doporučuje 12 kW. Důležité je sledovat takzvaný topný faktor. Tedy poměr příkonu a výkonu. Na pohon čerpadla vložíte například 1 kW, voda se ohřívá energií 5 kW. Pak se mluví o topném faktoru 5.

K ohřevu bazénu můžete využít tepelná čerpadla vzduch voda.

Zkušenosti našich klientů...

  • Zařízení: OCHSNER AIR BASIC 109
  • Lokalita: Přerov
  • Montáž: 2018
Ideální pro pasivní dům, jsme spokojeni.
Přerov
1
Specialista na tepelná čerpadla již 42 let
2
Stovky tisíc spokojených zákazníků v Rakousku, Německu, Švýcarsku a dalších zemích
3
Nejtišší výparníky na trhu s hlučností od 18 dB(A)
4
Nejvyšší topné faktory (testováno ve WPZ Testzentrum Buchs, Švýcarsko)
5
Široký sortiment provední a výkonů od 2,2kW do 960kW
6
Teplota topení až 65°C ( až 98°C u průmyslových aplikací)
7
Odzkoušená životnost více než 20 let