Ochsner
Chci
nezávaznou
nabídku

Vytápění tepelným čerpadlem

Základním požadavkem pro efektivní topný systém s tepelným čerpadlem je co nejnižší rozdíl vstupní a výstupní teploty. Systém je tím efektivnější, čím je tento rozdíl nižší. Z toho důvodu bude každá instalace s tepelným čerpadlem vyžadovat co nejnižší teplotní spády na topném systému.

Dobrá instalace preferuje:

  • Nízkoteplotní systém oproti vysokoteplotnímu,
  • Sálavé systémy oproti cirkulačním
  • Plošné vytápění oproti bodovému, nebo lokálnímu
  • Co nejmenší změny teplot v domě během dne
  • Teplota v topení odvislá od venkovní teploty (ekvitermní řízení vytápění)
  • Oddělení částí budovy s různou vytápěcí teplotou samostatnými topnými okruhy
  • Oddělení ohřevu teplé vody od topení zvláštním okruhem s prioritou ohřevu vody, apod.

Při průměrné teplotě (denní/noční režim) v pokoji 20°C mají moderní vytápěcí systémy (podlahové, stěnové, nebo stropní) maximální výpočtovou teplotu přívodu až 35-40°C s teplotním spádem okolo 10°C.

Moderní vytápěcí systémy stropní mohou mít oproti klasickému podlahovému vytápění až o 20% lepší účinnost. Je to dáno možností udržovat v domě teplotu až o 1-2°C nižší teplotu, než při podlahovém vytápění, při zachování stejné pocitové teploty.

Nicméně tepelná čerpadla OCHSNER vyhovují i vysokoteplotním systémům obvyklým pro rekonstrukce budov, s přívodní teplotou topení až do 60°C. Maximální přívodní teplota vodytepelných čerpadel může být až 65°C. Nicméně i zde platí, že čím nižší je potřebná teplota k vytopení domku, tím větší jsou dosahované úspory. Využití tepelného čerpadla má tedy své opodstatnění.

 

Jak fungují tepelné čerpadla?

Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako chlazení v ledničce. Na jedné straně je teplo odebíráno, na druhé vydáváno. U ledničky je vydávání tepla do exteriéru pouze nevyhnutelná externalita, kdežto u tepelného čerpadla kýžený jev. Tepelné čerpadlo je schopné díky mechanickému stlačování a skupenským přeměnám oběhové látky získávat efektivně teplo i ze zdrojů, které příliš vysokou teplotu nemají. 

Nejúčinnější způsob vytápění tepelným čerpadlem je nízkoteplotní soustava, nejčastěji jde o podlahové vytápění. Čím větší bude teplota topného média, tím menší účinnost bude tepelné čerpadlo mít. Tepelné čerpadlo pomáhá dosahovat stavbám na lepší energetické standardy, které by při použití například plynového kotle nedosáhly.

Zkušenosti našich klientů...

  • Zařízení: OCHSNER GMLW 14 plus
  • Lokalita: Dolný Kubín, okolie
  • Montáž: 2012
Úspory z vykurovania, môžem každoročne investovať do rekreácie našej rodiny.
M. P., Dolný Kubín
1
Specialista na tepelná čerpadla již 42 let
2
Stovky tisíc spokojených zákazníků v Rakousku, Německu, Švýcarsku a dalších zemích
3
Nejtišší výparníky na trhu s hlučností od 18 dB(A)
4
Nejvyšší topné faktory (testováno ve WPZ Testzentrum Buchs, Švýcarsko)
5
Široký sortiment provední a výkonů od 2,2kW do 960kW
6
Teplota topení až 65°C ( až 98°C u průmyslových aplikací)
7
Odzkoušená životnost více než 20 let