Opravdu se tepelná čerpadla vyplatí?
29.11.2016

Velkým hitem v oblasti vytápění rodinných domů, ale i firemních a komerčních objektů, jsou tepelná čerpadla . Jejich uplatnění se stále rozšiřuje, stejně jako nabídka různých druhů tepelných čerpadel od známých i méně známých výrobců těchto zařízení. Vybrat to, které pro vás bude nejvýhodnější, není úplně jednoduché, avšak drobná charakteristika níže může pomoci.

Tepelné čerpadlo pracuje na principu ledničky, ale obráceně. Odebírá teplo zvenčí (vzduchu, země anebo vody) a předává ho do domu - buď klasickými rozvody v podobě radiátorů, podlahového vytápění, anebo ventilátory. A proč že jsou dnes tepelná čerpadla populární? Jde o komfortní a ekologický způsob vytápění. Pro získávání tepla využívá tepelné čerpadlo obnovitelné zdroje energie. Zjednodušeně řečeno: asi 75 % energie získává z obnovitelných zdrojů a 25 % z elektrické sítě. Tepelného čerpadlo může byt ve variantách:

A v čem jsou jejich hlavní výhody?

Jedninou nevýhodou může být hluk, hlavně v případě populárních tepelných čerpadel typu vzduch-voda. I to lze ale vyřešit! Důležité je vhodně umístit venkovní jednotku (pokud je instalována) a při výběru vsadit na kvalitní typ tepelného čerpadla s regulací otáček. V domě pak čerpadlo umístit do odhlučněného prostoru, který je buď zvukově izolován anebo umístěn mimo obývané prostory.