Tepelná čerpadla kdekoliv?
10.11.2016

Nevíte si rady s odpovědí na otázku, zda si pořídit tepelné čerpadlo pro váš dům? Tepelná čerpadla doporučují odborníci jak do novostaveb, tak do starších, zrekonstruovaných domů, ale také do pasivních domů, kde se starají o vytápění a hlavně o ohřev teplé vody. Ovšem i zde se musí postupovat s rozumem, aby jste nevyhazovali peníze „oknem“.

Tepelná čerpadla jsou tedy vhodná do objektů, které mají vcelku dobré tepelně-technické vlastnosti. Starší dům bez izolace se vyplatí nejdříve zateplit, než se pustíte do pořizování tepelného čerpadla. Investovat byste totiž museli do výkonnější jednotky, která je pochopitelně dražší. Důležitý je tzv. topný faktor, který udává množství produkovaného tepla v porovnání k množství potřebné energie.

Za efektivní se považuje čerpadlo, které nabídne hodnotu topného faktoru 3 a vyšší. To zkrátka znamená, že v porovnání s jinými systémy vytápění lze ušetřit přibližně dvě třetiny nákladů na vytápění. Většina kvalitních tepelných čerpadel má snadnou obsluhu, ovládají se pomocí chytrého telefonu nebo notebooku. Nemusíme tak vstávat a chodit regulovat do kotelny teplotu, kterou chceme změnit v obývacím pokoji nebo bazénu.

Tepelné čerpadlo se nevyužívá jen pro vytápění a ohřev teplé vody, v létě s ním můžeme chladit obytné místnosti. Výběr vhodného tepelného čerpadla je individuální, prvotně je potřeba obrátit se vždy na zkušeného odborníka - kvalitní firmu. Určitě si také nechejte od výrobce předběžně spočítat provozní náklady při vytápění tepelným čerpadlem. Tato služba by měla být zdarma a pomůže vám se snadněji rozhodnout. Důležité jsou výrobky se zabudovaným měřičem tepla a počítání odebrané energie. Jedině tak rychle zjistíme, zda čerpadlo šetří tolik, kolik má.