Proč chtít tepelné čerpadlo?
23.11.2016

Tepelné čerpadlo není jen pouhý zdroj tepla, ale je to v první řadě zařízení, které by mělo přinášet finanční úspory. Proto je důležité znát návratnost investice do tepelného čerpadla. Návratnost tepelného čerpadla je vždy nutné srovnávat s nějakou jinou variantou vytápění, která je v dané lokalitě možná. Zajímat se však musíme i ostatní kritéria, která by tepelná čerpadla měla splňovat.


Ať už se nacházíte v roli stavebníka moderní novostavby nebo v pozici občana, který má zájem zrekonstruovat svůj postarší objekt, neopomínejte na tepelná čerpadla. Začněte využívat energii z přírody kolem vás, která je v tomto případě naprosto bezplatná. Jenomže většinu lidí přemýšlejících o pořízení si tepelného čerpadla odradí cena. Pravdou je, že pořízení si tepelného čerpadla (obzvláště to, které vyžaduje podzemní vrt) je opravdu drahou záležitostí, ovšem investice se vždy vrátí. Instalací tepelného čerpadla získáte zařízení, které vám v dlouhodobém měřítku ušetří významnou finanční sumu a které zároveň napomáhá ke snížení dopadu energetického průmyslu na životní prostředí.

Tepelná čerpadla na našem trhu jsou ve velmi širokém sortimentu. Jsou zde čerpadla nadnárodních hráčů i menších společností. Určitě si dejte pozor na to, jaké vybavení tepelného čerpadla je ve standardní ceně, a co vše si ještě budete muset doplatit. Mnohdy se jedná o celkem vysoké částky (bivalentní zdroj, ekvitermní regulace apod.). Rovněž je důležité provedení tepelného čerpadla, zda se jedná o SPLIT, kdy se čerpadlo skládá z venkovní jednotky a vnitřní jednotky - nebo MONOBLOCK, kdy je vše integrováno v jedné „venkovní krabici“. Obě řešení mají své výhody i nevýhody, proto se důkladně ptejte svých dodavatelů, co je právě pro vás vhodné a proč.