Ochsner
Chci
nezávaznou
nabídku

Rozhodujete se, zda si pořídit tepelné čerpadlo?
14.5.2016

Tepelná čerpadla na našem trhu jsou ve velmi širokém sortimentu. Jsou zde čerpadla nadnárodních společností, ale i menších firem. Velkým hráčem je samozřejmě cena, lepší ale je zaměřit se i na kvalitu, ať nekupujete, jak se říká, zajíce v pytli.

Tepelné čerpadlo pracuje jen s minimální spotřebou vstupní energie, ani nevyžaduje nijak dramatickou údržbu. Odpadá s ním každoroční shánění, nákup a skladování paliva. Je tedy nepochybně velmi komfortní a čistý zdroj tepla pro vytápění budov a ohřev teplé užitkové vody. Pro někoho možná pohádka, pro jiné holý fakt. Na druhou stranu tepelné čerpadlo sice topí s minimálními náklady, zato vyžaduje vysokou pořizovací investici, která může podle zvoleného typu čerpadla snadno přesáhnout i 300 tisíc. Díky cenám ostatních energií má však poměrně rychlou návratnost. U běžného rodinného domku se může roční úspora vyšplhat na dvacet i třicet tisíc korun, další možností úspor jsou státní dotace.

Cena vrtu tepelného čerpadla?

Pokud se rozhodnete pro vrt, nemusíte se obávat, vrty pro tepelná čerpadla nejsou nijak zvlášť náročné na prostor. Vrty pro tepelná čerpadla jsou obvykle poskytovány jako kompletní služba od provedení geologického průzkumu až po zpracování veškeré dokumentace. Na začátku se vždy určí vhodné umístění vrtů pro tepelné čerpadlo, aby se dosáhlo nejvyššího tepelného výkonu. Po této rekognoskaci terénu se přistoupí k samotnému vrtání pomocí specializovaných technických strojů. Tepelné čerpadlo o výkonu 10 kW vyžaduje vrt hloubky přibližně 140 m. Tento způsob odběru tepla je nejčastější a dosahuje velmi dobrého a stálého topného faktoru (4–5). Vrt lze navíc využít i v létě jako zdroj chladu pro klimatizaci. Náklady na vrt jsou cca 900–1 000 Kč/m. Cena má vždy rozhodující faktor.


Zkušenosti našich klientů...

  • Zařízení: OCHSNER GMLW 9 plus
  • Lokalita: Jablunkovsko
  • Montáž: 2013
Nyní, po instalaci, si často ani nevzpomeneme, zda nějaké vytápění máme – vše funguje automaticky a bez problémů.
Jablunkovsko
1
Specialista na tepelná čerpadla již 42 let
2
Stovky tisíc spokojených zákazníků v Rakousku, Německu, Švýcarsku a dalších zemích
3
Nejtišší výparníky na trhu s hlučností od 18 dB(A)
4
Nejvyšší topné faktory (testováno ve WPZ Testzentrum Buchs, Švýcarsko)
5
Široký sortiment provední a výkonů od 2,2kW do 960kW
6
Teplota topení až 65°C ( až 98°C u průmyslových aplikací)
7
Odzkoušená životnost více než 20 let