Ochsner
Chci
nezávaznou
nabídku

Čerpadlo nebo jiný zdroj?
4.9.2016

Kladete si často otázky typu, zda topit uhlím, nebo briketami? Nebo mám raději používat klasické topení nebo tepelné čerpadlo?

Je to vcelku snadné. Stačí, když si dáte dvě a dvě dohromady a budete myslet ekonomicky.

Při topení uhlím vás to bude stát spoustu peněz a hlavně pravidelný výdej energie. V dnešní době – každý kdo staví rodinný domeček nebo provádí rekonstrukci, si dobře promýšlí, jakým způsobem svoje obydlí vlastně chce vytápět.

Co bývá rozhodující

Nejčastější aspekty, které rozhodují, jsou převážně šetrnost k životnímu prostředí, cena, výkon, úspora energie a ideálně samoobslužná činnost.

Výhody

 • Obrovskou výhodou tepelných čerpadel je jejich úsporný provoz. Jen se zamyslete, investujete do koupě tepelného čerpadla. Firma vám zařízení nainstaluje, uvede do provozu, zkontroluje a tím to vlastně pro vás končí. Čerpadla jsou automatická a nepotřebují žádnou vaši údržbu. Převážně proto, že získávají energii z okolí – země, voda nebo vzduch.
 • Další výhodou je, že tepelná čerpadla můžete využít nejen pro topení, ale i jako klimatizaci. Ano, stačí jen, když se rozhodnete pro variantu s vrtem.
 • Vaše investice se vám časem vrátí. Návratnost se pohybuje okolo 3-7 let.
 • Na váš „projekt“ můžete získat také dotaci, která vám návratnost zkrátí až o jeden celý rok.

Druhy

 1. země/voda
 2. vzduch/voda
 3. voda/voda
 4. vzduch/vzduch

Rozhodnu-li se pro tepelné čerpadlo, jak vím, že vyberu správné?

Nemusíte se bát, že byste na to byli sami. Od toho jsou odborníci a specialisté, kteří těmto věcem rozumí nejlépe. Stačí najatou firmu požádat, aby vám pomohla. Existují 4 varianty výše uvedené. Využívají dle dané lokality a tak, aby byla funkce co nejefektivnější.

Příklad

Stavíte-li na pozemku, který je geotermální s čerpadlem voda/voda – budete brát energii z vody. Nemusíte se bát zeptat. Odborníci vám poradí, co bude pro vás pozemek a dům nejlepší řešení.

Tip

Nejčastěji využívané je však čerpadlo pracující na principu vzduch/voda – protože není náročné na prostor a instalaci. Avšak nejvýhodnější je čerpadlo na principu země/voda – protože bere tepelnou energii z půdy.


Zkušenosti našich klientů...

 • Zařízení: OCHSNER TERRA 8
 • Lokalita: Brno venkov
 • Montáž: 2017
Tepelné čerpadlo Terra 8 s plošnými kolektory, je pro náš dům ideální řešení, máme neuvěřitelné nízké náklady na topení a teplou vodu.Tato investice se nám rozhodně vyplatila.
Brno venkov
1
Specialista na tepelná čerpadla již 42 let
2
Stovky tisíc spokojených zákazníků v Rakousku, Německu, Švýcarsku a dalších zemích
3
Nejtišší výparníky na trhu s hlučností od 18 dB(A)
4
Nejvyšší topné faktory (testováno ve WPZ Testzentrum Buchs, Švýcarsko)
5
Široký sortiment provední a výkonů od 2,2kW do 960kW
6
Teplota topení až 65°C ( až 98°C u průmyslových aplikací)
7
Odzkoušená životnost více než 20 let